JP has logged 181 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
2LDK

2LDK

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scooby-Doo! Legend of the Phantosaur

Scooby-Doo! Legend of the Phantosaur

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
VHS 94

VHS 94

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Green Room

Green Room

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arsenal

Arsenal

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry