joohee has logged 65 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
11
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Good Son

The Good Son

1993
×
Edit this entry  
05
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★
Edit this entry  
16
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

2007
×
Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
Edit this entry  
27
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★
Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
20
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Onward

Onward

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
While We're Young

While We're Young

2014
×
Edit this entry  
18
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★
Edit this entry  
18
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry