João Pedro has logged 37 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Edit this entry  
30
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★
Edit this entry  
25
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★
Edit this entry  
24
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fantômas

Fantômas

1913
×
Edit this entry  
24
Psalm III: Night of the Meek

Psalm III: Night of the Meek

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Psalm I: The Lateness of the Hour

Psalm I: The Lateness of the Hour

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Fantômas

Fantômas

1913
×
Edit this entry  
22
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Psalm II: Walking Distance

Psalm II: Walking Distance

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Bouquets 1-10

Bouquets 1-10

1995
×
★★
Edit this entry  
21
L'Eau de la Seine

L'Eau de la Seine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Song of the Exile

Song of the Exile

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Her Heart is Washed in Water and Then Weighed

Her Heart is Washed in Water and Then Weighed

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mangue-Bangue

Mangue-Bangue

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
11
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Abraham's Valley

Abraham's Valley

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Recollections of the Yellow House

Recollections of the Yellow House

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Memoirs of a Strangler of Blondes

Memoirs of a Strangler of Blondes

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Copacabana Mon Amour

Copacabana Mon Amour

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fake Blond

Fake Blond

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
American Reunion

American Reunion

2012
×
Edit this entry  
05
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★
Edit this entry  
02
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★
Edit this entry  
01
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry