jpeg1000 has logged 192 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sky Crawlers

The Sky Crawlers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Century of Energy

A Century of Energy

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Walker

Walker

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blood: The Last Vampire

Blood: The Last Vampire

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fire in the Blood

Fire in the Blood

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Read the review Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Liam Gallagher: As It Was

Liam Gallagher: As It Was

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lansky

Lansky

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
8:46

8:46

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Protégé

The Protégé

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gigantic

Gigantic

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Curiosa

Curiosa

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Man of God

No Man of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Circle

The Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Georgetown

Georgetown

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry