Sort by

Jordan has logged 190 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Quigley Down Under

Quigley Down Under

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The January Man

The January Man

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rent

Rent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The American President

The American President

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Confirmation

Confirmation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Stranger Than Love

No Stranger Than Love

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Queen Mimi

Queen Mimi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Killer Legends

Killer Legends

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Me

Love Me

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beastly

Beastly

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
David Blaine: Real or Magic

David Blaine: Real or Magic

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indignation

Indignation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Bob Roberts

Bob Roberts

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fathers and Daughters

Fathers and Daughters

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Savage Grace

Savage Grace

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How to Follow Strangers

How to Follow Strangers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry