Sort by

Jonathan has logged 137 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trouble with Angels

The Trouble with Angels

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Alps

Alps

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Together Project

The Together Project

2016
×
Edit this entry  
23
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
Read the review Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Sabrina

Sabrina

1954
×
Edit this entry  
12
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sabrina

Sabrina

1995
×
Edit this entry  
31
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
Edit this entry  
19
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Georgy Girl

Georgy Girl

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wajib

Wajib

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Suleiman Mountain

Suleiman Mountain

2017
×
Edit this entry  
14
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
1982

1982

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wet Season

Wet Season

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Stories from the Chestnut Woods

Stories from the Chestnut Woods

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Perfect Candidate

The Perfect Candidate

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
And the Birds Rained Down

And the Birds Rained Down

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Me Tender

Love Me Tender

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mariam

Mariam

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Our Lady of the Nile

Our Lady of the Nile

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
Read the review Edit this entry