• Beverly Hills Cop

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Michael Jackson's Thriller

    ★★★★★

  • The Big Chill

    ★★★★

  • Eddie Murphy: Delirious

    ★★★

  • National Lampoon's Vacation

    ★★★½

  • Trading Places

    ★★★★

  • WarGames

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Meaning of Life

    ★★★½

  • The Outsiders

    ★★★½

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★★

  • Rocky III

    ★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Conan the Barbarian

    ★★★½

  • Mad Max 2

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • An American Werewolf in London

    ★★★★

  • Heavy Metal

    ★★★

  • The Great Muppet Caper

    ★★★½

  • Dragonslayer

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Escape from New York

    ★★★★

  • Scanners

    ★★★½

  • Superman II

    ★★★½

  • Return to the 36th Chamber

    ★★★½

  • Caddyshack

    ★★★½

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Blues Brothers

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Rock 'n' Roll High School

    ★★★

  • Rocky II

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Manhattan

    ★★★★

  • The Warriors

    ★★★★

  • Superman

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • The Five Venoms

    ★★★★

  • Animal House

    ★★★½

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★½

  • Network

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Three Days of the Condor

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★

  • Dark Star

    ★★½

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Sting

    ★★★★

  • The Way We Were

    ★★★★

  • Enter the Dragon

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • M*A*S*H

    ★★★½

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • True Grit

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Doctor Zhivago

    ★★★★