Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Battle of the Rails

The Battle of the Rails

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Following

Following

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Super

Super

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brothers

Brothers

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Cherry

Cherry

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Willow

Willow

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry