Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
jules✌︎︎

jules✌︎︎

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for jules✌︎︎
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • jules✌︎︎’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Thunder Force

    Thunder Force 2021

    ★★★½ Watched by jules✌︎︎ 17 Apr, 2021

    this wasn't even bad ya'll r crazy

  • The Craft

    The Craft 1996

    ★★★★★ Rewatched by jules✌︎︎ 17 Apr, 2021

    9th rewatch!

  • Scream 4

    Scream 4 2011

    ★★★★★ Rewatched by jules✌︎︎ 15 Apr, 2021

    happy 10th anniversary scream 4❤️🖤🔪

  • I Care a Lot

    I Care a Lot 2020

    ★★★½ Watched by jules✌︎︎ 06 Apr, 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    why do so many wlw movies have to end tragically 😭

  • Whiplash

    Whiplash 2014

    ★★★★½ Watched by jules✌︎︎ 05 Apr, 2021

    i am literally in tears miles teller is so talented

  • Beaster Day: Here Comes Peter Cottonhell

    Beaster Day: Here Comes Peter Cottonhell 2014

    ★½ Watched by jules✌︎︎ 03 Apr, 2021

    no bc the editing is TERRIBLE and the acting is bad but this was kind of funny

  • Barbie: Dolphin Magic

    Barbie: Dolphin Magic 2017

    ★★★½ Watched by jules✌︎︎ 03 Apr, 2021

    isla and barbie are dating

  • Yes Day

    Yes Day 2021

    ★★★½ Watched by jules✌︎︎ 03 Apr, 2021

    jenna ortega <3

    no but you all gave this movie bad reviews but this was pretty entertaining honestly

  • Shutter Island

    Shutter Island 2010

    ★★★★½ Watched by jules✌︎︎ 02 Apr, 2021

    now that plot twist.. i was not expecting that at all

  • But I'm a Cheerleader

    But I'm a Cheerleader 1999

    ★★★★★ Rewatched by jules✌︎︎ 28 Mar, 2021

    clea duvall and natasha lyonne supremacy 💖💖

  • Saint Maud

    Saint Maud 2019

    ★★★½ Watched by jules✌︎︎ 27 Mar, 2021

    i think what was really interesting about this movie is that while i was watching it, it felt like something was off. i wasn't sure what to expect from this movie, but i think it was genuinely good. it was unique and strange. i'm excited to see what else A24 has to offer for horror movies in the future.

  • The Falcon and the Winter Soldier

    The Falcon and the Winter Soldier 2021

    ★★★★ Rewatched by jules✌︎︎ 26 Mar, 2021 2

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    this new "captain america" gotta go away😅

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 33

Review Tags

16
  • withjoey
  • amazonprime
  • thirstwatch
  • marvelbinge
  • hulu
  • a24
  • halloween
  • cancelled
  • cancelreturntohalloweentown
  • gay
  • johnnydepp
  • no
  • onlyforjohnnydepp
  • returntohalloweentown
  • thewitch
  • witch
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.