• Around the World in Eighty Days

    ★★★

  • The Killing

    ★★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • The Trouble with Harry

    ★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Ali Baba and the Forty Thieves

    ★★½

  • White Christmas

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★

  • Seven Brides for Seven Brothers

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • Kiss Me Kate

    ★★★

  • I Confess

    ★★★½

  • Peter Pan

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • An American in Paris

    ★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Show Boat

    ★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • Edward and Caroline

    ★★★★

  • Bedtime for Bonzo

    ★★½

  • Treasure Island

    ★★★

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★

  • Annie Get Your Gun

    ★★★

  • Cheaper by the Dozen

    ★★★

  • Stage Fright

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★★

  • Adam's Rib

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★½

  • Mr. Blandings Builds His Dream House

    ★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Bells of St. Mary's

    ★★★

  • National Velvet

    ★★★½

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Yankee Doodle Dandy

    ★★★

  • Saboteur

    ★★★

  • Woman of the Year

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Suspicion

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Mr. & Mrs. Smith

    ★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★

  • Foreign Correspondent

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • Sabotage

    ★★★½

  • Cabiria

    ★★★

  • Electrocuting an Elephant

  • A Trip to the Moon

  • Partie d'écarté

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Baby's Meal

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Penis Boy

    ½

  • Karl

    ½