Andrew has logged 366 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wave

The Wave

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Entourage

Entourage

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Synchronicity

Synchronicity

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pod

Pod

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Pan

Pan

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Polizeifilm

Polizeifilm

1969
×
★★★
Edit this entry  
04
Reverse Angle: New York, March 1982

Reverse Angle: New York, March 1982

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
3 American LPs

3 American LPs

1969
×
★★★½
Edit this entry  
04
Alabama: 2000 Light Years from Home

Alabama: 2000 Light Years from Home

1969
×
★★★
Edit this entry  
04
Same Player Shoots Again

Same Player Shoots Again

1968
×
★★½
Edit this entry  
02
The Pearl Button

The Pearl Button

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Edit this entry  
30
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
Read the review Edit this entry  
30
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Babo 73

Babo 73

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nekromantik 2

Nekromantik 2

1991
×
Read the review Edit this entry  
20
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Notebook on Cities and Clothes

Notebook on Cities and Clothes

1989
×
★★½
Edit this entry  
19
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jeruzalem

Jeruzalem

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Grateful Dawg

Grateful Dawg

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Truth

Truth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★½
Edit this entry