• I'm Your Woman

  • On the Rocks

  • Lovers Rock

  • I'm Thinking of Ending Things

  • She Dies Tomorrow

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

  • HOUSES

  • Save Yourselves!

  • Shirley

  • Cats

  • Richard Jewell

  • Play The Wind

  • Ford v Ferrari

  • Uncut Gems

  • First Cow

  • The Snowglobe

    ★★★★★

  • Toy Story 4

  • Parasite

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Other Music

  • Us

  • Booksmart

  • Mickey and the Bear

  • Long Shot

    ★★★★★

  • Synonyms

  • ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

  • The Mule

  • A Christmas Prince: The Royal Wedding

  • Mary Queen of Scots

  • Widows

  • Hotel Mumbai

  • Never Look Away

  • The Ballad of Buster Scruggs

  • Roma

  • Two Plains & a Fancy

  • Burning

  • Under the Silver Lake

  • Happy as Lazzaro

  • Shoplifters

  • Diamantino

  • Cold War

  • Birds of Passage

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

  • Wobble Palace

  • A Quiet Place

  • A Wrinkle in Time

  • An Elephant Sitting Still

  • A Futile and Stupid Gesture

    ★★½

  • Madeline's Madeline

  • Sorry to Bother You

  • Eighth Grade

  • Fifty Shades Freed

    ½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

  • Coco

    ★★★★

  • Happy Death Day

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • I, Tonya

  • The Death of Stalin

  • Outside In

  • Jim & Andy: The Great Beyond

  • It

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Battle of the Sexes

    ★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Zama

  • First Reformed

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Annabelle: Creation

    ★★

  • MFKZ

  • Queercore: How to Punk a Revolution