Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Knickknacks

Knickknacks

×
Read the review Edit this entry  
04
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
Read the review Edit this entry  
01
The Master of Disguise

The Master of Disguise

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
The Master of Disguise

The Master of Disguise

2002
×
Read prior review Edit this entry  
09
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Read the review Edit this entry  
02
Con Air

Con Air

1997
×
Read the review Edit this entry  
14
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Edit this entry  
20
Inside Man

Inside Man

2006
×
Edit this entry  
31
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
Edit this entry  
26
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Silent World

The Silent World

1956
×
Read the review Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
Edit this entry  
28
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
Read the review Edit this entry  
16
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Mickey and the Bear

Mickey and the Bear

2019
×
Edit this entry  
03
Wobble Palace

Wobble Palace

2018
×
Edit this entry  
21
Allures

Allures

1961
×
Read the review Edit this entry  
01
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
Read the review Edit this entry  
18
Sylvio

Sylvio

2017
×
Edit this entry  
02
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Edit this entry  
27
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
Edit this entry  
07
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Voices

The Voices

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hell Baby

Hell Baby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry