lucy amelia has logged 172 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fierrot le pou

Fierrot le pou

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Road

The Road

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Regeneration

Regeneration

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Poor Animals

Poor Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inferno

Inferno

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry