Justly has logged 190 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★
Edit this entry  
05
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★
Edit this entry  
02
And Everything Is Going Fine

And Everything Is Going Fine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Gray's Anatomy

Gray's Anatomy

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Horse's Mouth

The Horse's Mouth

1958
×
★★★★
Edit this entry  
24
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★
Edit this entry  
19
Black Something

Black Something

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fiend Without a Face

Fiend Without a Face

1958
×
★★★
Edit this entry  
29
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Room 237

Room 237

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Edit this entry  
12
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★
Edit this entry  
05
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Edit this entry  
21
The People vs. Fritz Bauer

The People vs. Fritz Bauer

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Edit this entry  
14
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★★
Edit this entry