James has logged 38 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Inland Sea

The Inland Sea

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Battle in Heaven

Battle in Heaven

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Japón

Japón

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crime and Punishment

Crime and Punishment

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Viva

Viva

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Piccadilly

Piccadilly

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Decline of Western Civilization Part III

The Decline of Western Civilization Part III

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Captain's Paradise

The Captain's Paradise

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twins

Twins

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hours and Times

The Hours and Times

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Harvey Girls

The Harvey Girls

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry