Jake has logged 67 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sex Drive

Sex Drive

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cheshire Murders

The Cheshire Murders

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taken

Taken

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Long Gone Summer

Long Gone Summer

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry