JWer has logged 44 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Machete

Machete

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Arlo the Alligator Boy

Arlo the Alligator Boy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
You're Next

You're Next

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
Edit this entry  
07
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
Edit this entry  
03
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry