RSS feed for jordy
  • She Dies Tomorrow

    ★★★★½

  • Black Is King

    ★★★★★

  • Host

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★

  • Waiting

  • Chance

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Onward

    ★½

  • Emma.

    ★★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Shirley

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★★

  • Goldman v Silverman

  • Suki

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★½

  • Bombshell

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • The King

    ★★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Judy

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Hair Love

  • Nimic

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Memorable

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • L'Observateur

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★½

  • Aladdin

    ★★½

  • Yesterday

    ★★½

  • Swallow

    ★★★★

  • Buffaloed

    ★★½

  • The Neighbors' Window

  • I Am Easy to Find

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★½

  • Missing Link

    ★½

  • Shazam!

    ★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★½

  • Yes, God, Yes

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★

  • Fighting with My Family

    ★★★½