Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
20
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★½
Edit this entry  
13
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
02
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christine

Christine

1983
×
★½
Edit this entry  
25
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Misery

Misery

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Candyman

Candyman

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ring

The Ring

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry