jordy has logged 307 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Creep

Creep

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Green Room

Green Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Maudie

Maudie

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Breathless

Breathless

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry