kaity has logged 95 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Edit this entry  
04
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Someone Great

Someone Great

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★★
Edit this entry  
07
Lost and Delirious

Lost and Delirious

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Edit this entry  
04
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
mid90s

mid90s

2018
×
★½
Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★
Edit this entry  
03
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Come Knocking

Don't Come Knocking

2005
×
★★
Read the review Edit this entry