kathryn has logged 245 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
RBG

RBG

2018
×
Edit this entry  
20
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Gilda

Love, Gilda

2018
×
Edit this entry  
20
Puzzle

Puzzle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Seagull

The Seagull

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Like Water for Chocolate

Like Water for Chocolate

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★
Edit this entry  
10
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Candy Jar

Candy Jar

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★½
Edit this entry  
29
It Happened in Brooklyn

It Happened in Brooklyn

1947
×
★★★
Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
Edit this entry  
18
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulan II

Mulan II

2004
×
Edit this entry  
14
Mulan

Mulan

1998
×
Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ali's Wedding

Ali's Wedding

2017
×
★★★★½
Edit this entry