Kai has logged 500 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Decadence

Decadence

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Violated Angels

Violated Angels

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pink Lady

Pink Lady

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read prior review Edit this entry  
26
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read prior review Edit this entry  
26
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read prior review Edit this entry  
26
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Satan Claus

Satan Claus

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Terence Davies Trilogy

The Terence Davies Trilogy

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Santa Claus Has Blue Eyes

Santa Claus Has Blue Eyes

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Bride of the Monster

Bride of the Monster

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emanuelle in America

Emanuelle in America

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
Read the review Edit this entry  
05
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jail Bait

Jail Bait

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
We Await

We Await

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Madball

Madball

1988
×
★★★
Edit this entry  
02
Red Spirit Lake

Red Spirit Lake

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House of Seven Belles

House of Seven Belles

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Zodiac Killer

The Zodiac Killer

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Ghouls

Night of the Ghouls

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry