Kai has logged 50 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Conquest

Conquest

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Siamese Twin Pinheads

Siamese Twin Pinheads

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boggy Depot

Boggy Depot

1973
×
Edit this entry  
22
Naughty Words

Naughty Words

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Confessions

Confessions

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost Tropic

Ghost Tropic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trash

Trash

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
After Midnight

After Midnight

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hidden City

The Hidden City

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
House of Glass

House of Glass

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Your Face

Your Face

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Light

Light

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sunset

Sunset

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Violence Voyager

Violence Voyager

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghost Town Anthology

Ghost Town Anthology

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Flame

Flame

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Water and Clearing

Water and Clearing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Altiplano

Altiplano

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Shed a Light

Shed a Light

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Mahogany Too

Mahogany Too

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Return

A Return

2018
×
★★
Edit this entry  
06
The Air of the Earth in Your Lungs

The Air of the Earth in Your Lungs

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Landing

Landing

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Southern Climes

Southern Climes

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Submit to Me

Submit to Me

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Flicker

The Flicker

1966
×
Read the review Edit this entry  
04
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Allures

Allures

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Brick and the Mirror

The Brick and the Mirror

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hoarders Without Borders

Hoarders Without Borders

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry