Kai has logged 561 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monster a Go-Go

Monster a Go-Go

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Who Is Bill Rebane?

Who Is Bill Rebane?

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen Scream

Frozen Scream

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cyber Palestine

Cyber Palestine

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Forget Love for Now

Forget Love for Now

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trepanator

Trepanator

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Glitter

Glitter

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Movie

A Movie

1958
×
Edit this entry  
19
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Les Enfants Terribles

Les Enfants Terribles

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Apparitions

Apparitions

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
General Invincible

General Invincible

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Go Seppuku Yourselves

Go Seppuku Yourselves

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Day of Destruction

The Day of Destruction

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Wolf's Calling

Wolf's Calling

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus

Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twelve Tales Told

Twelve Tales Told

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Renegades

Renegades

2010
×
Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blonde

Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friends of Mine

Friends of Mine

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rental

The Rental

2020
×
★½
Read the review Edit this entry