Kai has logged 44 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Man from London

The Man from London

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Du côté d'Orouët

Du côté d'Orouët

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Surveillance

Surveillance

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Woke Up Early the Day I Died

I Woke Up Early the Day I Died

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night Awake

Night Awake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla

Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla

1952
×
Read the review Edit this entry  
22
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Giuseppe Makes a Movie

Giuseppe Makes a Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Take It Out in Trade

Take It Out in Trade

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Keep

The Keep

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ali

Ali

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Necromania

Necromania

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
L.A. Takedown

L.A. Takedown

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hardly Working

Hardly Working

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Homing In

Homing In

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
We Are

We Are

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Poing de Force

Poing de Force

1976
×
Read the review Edit this entry  
06
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Serene Velocity

Serene Velocity

1970
×
Read the review Edit this entry  
05
Murder Death Koreatown

Murder Death Koreatown

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hallelujah the Hills

Hallelujah the Hills

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Soul

Soul

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Blanche

Blanche

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Mama, White Mama

Black Mama, White Mama

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry