Kaijuman has logged 61 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Devilman - Volume 2: Demon Bird

Devilman - Volume 2: Demon Bird

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dover Boys at Pimento University

The Dover Boys at Pimento University

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Yokai Monsters: 100 Monsters

Yokai Monsters: 100 Monsters

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Runaway Brain

Runaway Brain

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evil Toons

Evil Toons

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hamlet, Prince of Denmark

Hamlet, Prince of Denmark

1961
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nymphoid Barbarian in Dinosaur Hell

A Nymphoid Barbarian in Dinosaur Hell

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Abomination

The Abomination

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Music of Erich Zann

The Music of Erich Zann

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Monster Brawl

Monster Brawl

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Hi-8 (Horror Independent 8)

Hi-8 (Horror Independent 8)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Southbound

Southbound

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tromeo & Juliet

Tromeo & Juliet

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Night to Dismember

A Night to Dismember

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
976-EVIL 2

976-EVIL 2

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Big Bad Wolf

Big Bad Wolf

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Redneck Zombies

Redneck Zombies

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fascination

Fascination

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Boogeyman

The Boogeyman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Seven

Seven

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cheerleader Camp

Cheerleader Camp

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★
Edit this entry  
07
The Toolbox Murders

The Toolbox Murders

1978
×
★★★½
Edit this entry  
07
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Superman/Batman: Public Enemies

Superman/Batman: Public Enemies

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gamera vs. Gyaos

Gamera vs. Gyaos

1967
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Rituals

Rituals

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Empire of the Ants

Empire of the Ants

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shock 'Em Dead

Shock 'Em Dead

1991
×
★★★½
Edit this entry  
06
Auditions from Beyond

Auditions from Beyond

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Fire and Ice

Fire and Ice

1983
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry