Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
02
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Robert Having His Nipple Pierced

Robert Having His Nipple Pierced

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arthur's Perfect Christmas

Arthur's Perfect Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Girl

Girl

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kindred

Kindred

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The True Adventures of Wolfboy

The True Adventures of Wolfboy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
Read prior review Edit this entry  
15
Charm City Kings

Charm City Kings

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Edit this entry  
14
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★
Edit this entry  
12
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★½
Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
Edit this entry  
04
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★½
Edit this entry