• The Lion King

  • Mrs. Doubtfire

  • Jurassic Park

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • The Bodyguard

  • Aladdin

    ★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • A River Runs Through It

  • Blinky Bill

  • The Princess and the Goblin

  • My Girl

  • The Addams Family

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

  • Edward Scissorhands

  • Home Alone

  • Pretty Woman

  • The Little Mermaid

    ★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★½

  • Honey, I Shrunk the Kids

  • Ghostbusters II

    ★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Dirty Dancing

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

  • Ferris Bueller's Day Off

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

  • Ghostbusters

    ★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • The NeverEnding Story

    ★★★★

  • Return of the Jedi

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • The Fox and the Hound

  • Raiders of the Lost Ark

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

  • Alien

    ★★★★★

  • Grease

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Carrie

  • Jaws

    ★★★½

  • Robin Hood

  • The Aristocats

  • Rosemary's Baby

  • The Jungle Book

  • My Fair Lady

  • Mary Poppins

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

  • Peter Pan

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Cinderella

  • Bambi

  • Pinocchio

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★