karl has logged 35 entries for films during December 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1946
×
Read the review Edit this entry  
30
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pursuit to Algiers

Pursuit to Algiers

1945
×
Edit this entry  
29
Sherlock Holmes and the Secret Weapon

Sherlock Holmes and the Secret Weapon

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Terror by Night

Terror by Night

1946
×
★★½
Edit this entry  
27
The Adventures of Sherlock Holmes

The Adventures of Sherlock Holmes

1939
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sherlock Holmes Faces Death

Sherlock Holmes Faces Death

1943
×
Read the review Edit this entry  
26
Sherlock Holmes in Washington

Sherlock Holmes in Washington

1943
×
Edit this entry  
26
The House of Fear

The House of Fear

1945
×
Read the review Edit this entry  
26
The Woman in Green

The Woman in Green

1945
×
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock Holmes and the Voice of Terror

Sherlock Holmes and the Voice of Terror

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Spider Woman

The Spider Woman

1943
×
Read the review Edit this entry  
24
The Pearl of Death

The Pearl of Death

1944
×
Read the review Edit this entry  
24
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1939
×
Read the review Edit this entry  
23
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Horns

Horns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Bag of Hammers

A Bag of Hammers

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Frame

The Frame

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Comet

Comet

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Fist of the North Star

Fist of the North Star

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
Read the review Edit this entry  
12
Angel and the Badman

Angel and the Badman

1947
×
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Murder of a Cat

Murder of a Cat

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eat

Eat

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Annie

Annie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red White & Blue

Red White & Blue

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
I Origins

I Origins

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am a Ghost

I Am a Ghost

2012
×
★★★
Edit this entry