Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry