Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
Superbad

Superbad

2007
×
Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
Edit this entry  
17
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
Read the review Edit this entry  
12
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Edit this entry  
06
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
Read the review Edit this entry  
03
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
Read the review Edit this entry  
07
Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
Edit this entry  
03
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Epic

Epic

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
What Breaks the Ice

What Breaks the Ice

2020
×
Edit this entry  
22
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Seberg

Seberg

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry