Laura has logged 90 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
What If

What If

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
★★
Edit this entry  
20
The Art of the Steal

The Art of the Steal

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Redirected

Redirected

2014
×
★½
Edit this entry  
17
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All Relative

All Relative

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★
Edit this entry  
15
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The English Teacher

The English Teacher

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
The Salvation

The Salvation

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Edit this entry  
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elephant Song

Elephant Song

2014
×
★★
Edit this entry  
22
I Origins

I Origins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doc of the Dead

Doc of the Dead

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
'71

'71

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Horns

Horns

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Obsessive Rythms

Obsessive Rythms

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Bright Days Ahead

Bright Days Ahead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Judge

The Judge

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Frank

Frank

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Wonders of the Universe

Wonders of the Universe

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry