katarinazhu has logged 31 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All the Mornings of the World

All the Mornings of the World

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
Landline

Landline

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One of Us

One of Us

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
City of Ghosts

City of Ghosts

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marius

Marius

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry