• American Honey

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Cameraperson

    ★★★★½

  • Certain Women

    ★★★★

  • Dark Night

    ★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • How to Be Single

    ★★½

  • Mustang

  • The Witch

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

  • The Wonders

    ★★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★

  • Her

  • Starred Up

    ★★★½

  • Blue Jasmine

  • The Bling Ring

    ★★½

  • It Felt Like Love

    ★★★

  • Like Someone in Love

  • Beasts of the Southern Wild

  • Wuthering Heights

    ★★★½

  • Shame

  • Crazy, Stupid, Love.

  • Corpo Celeste

    ★★★

  • Drive

    ★★★½

  • House of Tolerance

    ★★★½

  • Tiny Furniture

    ★★★½

  • Beginners

    ★★★★½

  • Attenberg

    ★★★½

  • Certified Copy

    ★★★

  • Poetry

    ★★★

  • Greenberg

    ★★½

  • Please Give

    ★★★½

  • Life During Wartime

    ★★★

  • Trash Humpers

  • A Serious Man

    ★★★★

  • Fish Tank

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★

  • The Pleasure of Being Robbed

    ★★★

  • RockNRolla

    ★★★½

  • The Dark Knight

  • Still Walking

    ★★★★★

  • Wendy and Lucy

    ★★★★

  • Sex and the City

  • Summer Hours

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Water Lilies

    ★★★½

  • Secret Sunshine

  • Friends with Money

    ★★★½

  • Marie Antoinette

    ★★★★½

  • Failure to Launch

    ★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★

  • Police Beat

    ★★★½

  • The Ballad of Jack and Rose

    ★★★½

  • Kinetta

    ★★★

  • Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

  • 3-Iron

    ★★★½

  • I ♥ Huckabees

  • Sleepover

    ★★★★★

  • 2046

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★½

  • Elephant

    ★★★★

  • Finding Nemo

  • Gangs of New York

    ★★★

  • The Bourne Identity

    ★★★

  • City of God

  • Millennium Actress

  • Spirited Away

  • Mulholland Drive

    ★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★

  • Fat Girl

    ★★★

  • La Ciénaga

    ★★★★½