• Little Nicky

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Erin Brockovich

    ★★★★

  • Fight Club

  • Eyes Wide Shut

    ★★★½

  • Ratcatcher

    ★★★★

  • After Life

    ★★★★½

  • Blade

    ★★½

  • Buffalo '66

    ★★★½

  • Milk

    ★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★½

  • Happy Together

    ★★★★

  • Breaking the Waves

    ★★★★★

  • The Craft

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★

  • The Stendhal Syndrome

    ★★★★½

  • Kicking and Screaming

    ★★

  • Maborosi

    ★★★★

  • Safe

  • Angela

    ★★★

  • Pulp Fiction

  • Three Colors: Red

    ★★★½

  • Three Colors: White

    ★★★½

  • What's Eating Gilbert Grape

    ★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • All the Mornings of the World

    ★★★★

  • The Addams Family

    ★★★★★

  • GoodFellas

  • The Comfort of Strangers

    ★★½

  • Drugstore Cowboy

    ★★★½

  • Do the Right Thing

  • Mystery Train

    ★★★½

  • Story of Women

    ★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★

  • Near Dark

    ★★½

  • Wings of Desire

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★½

  • Scarface

  • Tootsie

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★

  • Gloria

    ★★★★½

  • The Shining

  • Stalker

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

  • Manhattan

  • Girlfriends

  • Violette

    ★★★½

  • One Sings, the Other Doesn't

    ★★★½

  • Fear of Fear

    ★★★★½

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

  • Scenes from a Marriage

    ★★★½

  • Chinatown

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★

  • Amarcord

    ★★★★

  • Frenzy

    ★★★★

  • The Godfather

  • Klute

    ★★★★

  • A Certain Killer

    ★★★½

  • Galaxie

    ½

  • Bunny Lake Is Missing

    ★★★½

  • Diary of a Chambermaid

    ★★★★

  • Il Posto

    ★★★★

  • BUtterfield 8

    ★★★½

  • Psycho

  • Breathless

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • Mon Oncle

    ★★★★½

  • Rear Window

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Les Dames du Bois de Boulogne

    ★★★★