Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
katarinazhu

katarinazhu

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for katarinazhu
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • katarinazhu’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Blade

    Blade 1998

    ★★½ Watched by katarinazhu 13 Mar, 2021

    hope to be able to work on a movie like this some day

  • Buffalo '66

    Buffalo '66 1998

    ★★★½ Added by katarinazhu

    regrettably thought this movie was quite funny and quite good except for that bad & unnecessary tap dancing scene.

  • Cameraperson

    Cameraperson 2016

    ★★★★½ Added by katarinazhu

    xtremely disorienting and also heartening to see so so so so much life, so many lives! in such intimate detail especially at this moment in time. makes me question why i have not yet abandoned everything to be a world-traveling documentarian..

  • Erin Brockovich

    Erin Brockovich 2000

    ★★★★ Added by katarinazhu

    julia's costumes & makeup

  • After Life

    After Life 1998

    ★★★★½ Rewatched by katarinazhu 04 Dec, 2020

    kore-edA retrospective c/o nicole

    i love this movie so much the little grandmas :'(

  • Stalker

    Stalker 1979

    ★★★★★ Watched by katarinazhu 18 Nov, 2020

    i lovedamovie

  • Rebecca

    Rebecca 1940

    ★★★★½ Added by katarinazhu

    nearly perfect

  • The Addams Family

    The Addams Family 1991

    ★★★★★ Watched by katarinazhu 20 Oct, 2020

    did this film win any oscars?!?!?! the most brilliant, wonderful, well-made and well thought out movie ever.

  • Maborosi

    Maborosi 1995

    ★★★★ Watched by katarinazhu 31 Aug, 2020

    kore-eda so good. thanks to nic for making my viewing possible.

  • La Ciénaga

    La Ciénaga 2001

    ★★★★½ Watched by katarinazhu 23 Aug, 2020

    brilliant!!!!!!!

  • The Comfort of Strangers

    The Comfort of Strangers 1990

    ★★½ Watched by katarinazhu 19 Aug, 2020

    pretty doody ultimately.

  • Friends with Money

    Friends with Money 2006

    ★★★½ Watched by katarinazhu 24 Jul, 2020

    wtched with Helen and halfway through she said "i like this movie. it's comforting" whch is exactly how i feel about nicole holofcener movies

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 12
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.