Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
Anita

Anita

2009
×
Edit this entry  
16
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
15
Crash

Crash

1996
×
Read the review Edit this entry  
14
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
Read the review Edit this entry  
29
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Edit this entry  
27
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
26
Home

Home

2008
×
Edit this entry  
24
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1961
×
Edit this entry  
22
Raw

Raw

2016
×
Edit this entry  
21
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
Edit this entry  
04
Tomboy

Tomboy

2011
×
Edit this entry  
03
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
19
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
Edit this entry  
14
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
Edit this entry  
13
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
70 Acres in Chicago: Cabrini Green

70 Acres in Chicago: Cabrini Green

2015
×
Edit this entry  
23
Gummo

Gummo

1997
×
Edit this entry  
22
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
12
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1989
×
Edit this entry  
02
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
Edit this entry  
27
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosetta

Rosetta

1999
×
Edit this entry  
14
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read the review Edit this entry