• Scream

    Scream

    ★★★★

    Scream 5 was an absolute blast! It delivers an amazing and thrilling time to honor the franchise. 

    The story and pacing were great, creative bloody kills, effective jump scares, interesting twist and fun characters. Seeing the legacy characters really gave me goosebumps!

    Tho, I think the killers were way to obvious. I wish I could say it kept me guessing until the end but it didn’t. Also, some of the dialogues were too cheesy. But overall, I still enjoyed it.

    The…

  • Hotel Transylvania: Transformania

    Hotel Transylvania: Transformania

    ★★★★

    Johnny Bravo 😎

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    Finally got to watch a movie in the cinema since the pandemic started!

    The last movie I’ve seen was Onward, then now, I watched No Way Home for the first time after almost 2 years. Tom Holland…. you really have my heart. ❤️

    I really missed it! And No Way Home was SO MUCH better to watch on big screen with surround sound and HD quality! (If you know what I mean - based from my experience on my first…

  • Eternals

    Eternals

    ★★★★

    Why did they have to add unnecessary scenes. 🥴 I honestly hate Sersi and Ikaris’ scenes from the very start. 

    Some sequences were really impressive and entertaining. Tho, it wasn’t that boring compared to what others were saying. It’s just that some parts made me cringe, some acting were out of place and some actors were poorly casted. Sorry not sorry. I appreciate the cinematography & CGI/VFX tho. Absolutely beautiful. 

    I personally liked Gilgamesh/Thena & Druig/Makarri’s friendship, adored Sersi and Dane’s romance…

  • Sing 2

    Sing 2

    ★★★★★

    I can’t contain my emotions right now! This was too adorable! 😍

    Honestly, I wasn’t expecting anything since the first one doesn’t leave a big impact to me, but omgosh…. I was so surprised with this one! 

    Man… I was smiling all throughout, especially in the last 30 minutes! I didn’t expect the goosebumps! 😱 I can watch the final show all day long.

    Absolutely enjoyed it! So much better than the first one! ❤️


    ➡️ All 2022 Movies Watches Ranked

  • See for Me

    See for Me

    ★★★½

    Hush x The Call x Don’t Breathe

    Not entirely bad. The suspense was delivered but it could’ve been more intense. The female lead was so frustrating and annoying at times. I just want to punch her so she’d listen. But overall, it’s decent enough to entertain me.

    I just wondered what happened to the cat during the entire home invasion sequence? Or did I just miss something?


    PS: My phone’s battery would not last for 30 minutes. From 100% to…

  • The Green Mile

    The Green Mile

    ★★★★★

    “I sure wish I could’ve met you guys somewhere else.”

    This hit me right in the feels.

    I will never forget what Percy did to Del during his execution. I’m still mad. 



    The Green Mile was indeed beyond excellent. Unique storyline, well written & directed, compelling dialogues, spellbinding moments, and a tremendous acting from the entire cast.

    The setting of this movie, accompanied by the top notch scores and great characters really made this film shine. I specifically love the light-hearted camaraderie…

  • The Mist

    The Mist

    ★★★★½

    I completely forgot how emotionally-devastating the ending was. Man, still heartbreaking.

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★★

    I will never get tired of rewatching this. 💯


    My Brunito. ❤️




     

    “You’re more than just your gift.”

     
    ➡️ My Top 10 Animated Movies of All Time Ranked

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★★★

    THIS IS SOOOOO NOSTALGIC!

    My heart.


    I cried so much. 😭🤧

    Harry Potter will always be a huge part of my childhood.


    ALWAYS.


    Indeed, a HAPPY NEW YEAR!!! 🥳

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★½

    Day 31/31

    HAPPY NEW YEAR TO ALL MY LETTERBOXD FRIENDS! 🥳

    Last movie of 2021!

    I didn’t expect this film to be so captivating. Absolutely loved this. It has everything you’d expect from a Wes Anderson film.



    ➡️ Wes Anderson Ranked

    ➡️ ONE MOVIE A DAY DECEMBER CHALLENGE RANKED

  • The Descent

    The Descent

    ★★★★½

    Day 30/31

    I wasn’t able to log last night.


    That first 5 minutes was terrifying to me already! 

    Why I just hear about this movie now? It’s so good! Brilliant premise, outstanding performances, and superbly unnerving setting. The slow boiling suspense and jump scares always got me! Certain parts of the movie were real claustrophobic. A bit disappointed that some parts were either too dark to see or the camera was very erratic. Nevertheless, I enjoyed this so much!

    A masterclass…