katieloughrin has logged 282 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Down from the Mountain

Down from the Mountain

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Another Day, Another Time: Celebrating the Music of

Another Day, Another Time: Celebrating the Music of "Inside Llewyn Davis"

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Waking Ned

Waking Ned

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Been So Long

Been So Long

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry