• Homem Onça

    ★★★

  • Vai!

    ★★★

  • What I've Never Lost

    ★★

  • Dois Tempos

    ★★★½

  • Pelé

    ★★★★

  • Dente por Dente

    ★½

  • Jair Rodrigues - Deixa Que Digam

    ★★

  • Memory House

    ★★½

  • Narcissus Off Duty

    ★★★½

  • All the Dead Ones

    ★★

  • Shine Your Eyes

    ★★★½

  • My Name Is Baghdad

    ★★★

  • Cabeça de Nêgo

    ★★★

  • Music for Bleeding Hearts

    ★★½

  • Partida

    ★★

  • Sertânia

    ★★★★

  • Babenco: Tell Me When I Die

    ★★★½

  • Vou Nadar Até Você

  • The Fever

    ★★★★

  • Pacarrete

    ★★★

  • Sick Sick Sick

  • Invisible Life

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Seven Years in May

    ★★★★

  • Albatroz

    ½

  • Waiting for the Carnival

    ★★★★

  • Homing

    ★★

  • The Yellow Night

    ★★

  • Divine Love

    ★★★

  • In the Heart of the World

    ★★★

  • The Edge of Democracy

    ★★

  • O Beijo no Asfalto

    ★★★★½

  • Rend Your Heart

    ★★★★

  • Mare Nostrum

    ★★½

  • The Father's Shadow

    ★★★½

  • The Blue Flower of Novalis

    ★★

  • Hilda Hilst Pede Contato

    ★★★½

  • Você Não Sabe Quem Eu Sou

    ★★½

  • Birds of Passage

    ★★★★★

  • The Boat

    ★★★

  • Ex-Shaman

    ★★★

  • My Own Private Hell

    ★★★

  • Sultry

    ★★★

  • Sol Alegria

    ★★★

  • Azougue Nazareth

    ★★★

  • Rust

    ★★★

  • Loveling

    ★★★½

  • Som, Sol & Surf - Saquarema

    ★★★½

  • Liquid Truth

    ★★★½

  • All Paulos in the World - Paulo José

    ★★★½

  • Berenice Seeks

    ★★½

  • Coffee with Cinnamon

    ★★★½

  • Motorrad

  • Good Manners

    ★★★★

  • The Movie of My Life

    ★★★

  • Friendly Beast

    ★★★½

  • Araby

    ★★★★★

  • Body Electric

    ★★★★

  • Baronesa

    ★★★

  • The Cambridge Squatter

    ★★★½

  • Canastra Suja

    ★★★½

  • The Silence of the Sky

    ★½

  • Martírio

    ★★★★★

  • Aquarius

    ★★★★

  • The Hidden Tiger

    ★★★★

  • Banco Imobiliário

    ★½

  • Califórnia

    ★★½

  • Neon Bull

    ★★★★½

  • The Second Mother

    ★★★★½

  • White Out, Black In

    ★★★½

  • The History of Eternity

    ★★★½

  • A Wolf at the Door

    ★★★½