• Spoiled Brats

    Spoiled Brats

    ★★★

    King humor this one. Victor Solari, funny guy.

  • Take Your Pills

    Take Your Pills

    ★½

    I don’t think they understand for whatever intent it was to discourage people from amphetamines, they did the exact opposite. This tackled all the ups for so long through the runtime only to attempt to break it off in the last 5 minutes with a “derivative” - forgoing comparative thought and experience-to-vouch from the speakers themselves. For a documentary with notes hinting stirring off dangerous habit-forming medications, it comes off baseless and unconvincing. If anything, watching this doc makes adderall seem more appealing. The good together with the bad.

    This is a 1 hour 30 min long praise for adderall ad. Enticingly educating. Yum

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★½

    - Jack started off butting in and even sucker punching a guy for calling Sandie a slut, why the need if his (by the way NOT hidden agenda) was to pimp her out after
    - If there was a conflict of interest and Sandie figured out it was all rubbish, for show, and that that wasn't for her, why didn't she just quit? Why kill and repeat?

    Ridiculous.

    I believe this didn't quite translate with me as it should have.…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

    Perfect example falling under resolvable things if you sat down and talked sense. But of course he HAD to kill his dad right?

    Movie line I liked: "if you aim at nothing, you hit nothing". Love the message it sends!

    Plus plus I'm calling it now. Anderson Paak got me hyped when the end credits rolled. Menger Zhang was beautiful, Tony Leung Chiu-wai was hawt and dope asf and Awkwafina was a nice add. Can't lie I'm just now becoming a fan of MCU wtf

  • Good Luck Chuck

    Good Luck Chuck

    ★★★★

    I don't understand how this had been way funnier than I had anticipated. I liked it way more than I should have too. It is a pretty cliche romcom ticking off everything run of the mill, but its comedic timing is gold. Nothing less to be expected from Jessica Alba and Sasha Pieterse still looks the same to this day xx

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★★½

    Alexei is Phil Dunphy's older brother.
    Johansson and Pugh have great on-screen-sister chemistry.
    True, and true.

  • Gigi

    Gigi

    ★★★★★

    "Love is a thing of beauty, like a work of art. And like a work of art is it created by artists. The greater the artist, the greater the art."

    Beautiful, charming, and engaging. I can watch this a million times over and still feel the same. How often does one feel the need to rewatch something before the film has even ended! Gigi truly is an art so beautifully rendered. It is immersive and timeless in that it spoke…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★½

    Starfish is a slang for butthole. Is there any connection?
    Taika Waititi was the cherry on top for me. I didn't even know it was him until the shot where he speaks. Won't be a villain if I wished to see another Suicide Squad done by Taika

  • Send Me No Flowers

    Send Me No Flowers

    ★★★★½

    I want a man who can afford to give Judy the things I went into debt for. Better a hypochondriac that a compulsive liar

    "Well now George, what seems to be the trouble?"
    "What? Oh well, I have this pain and it's.."
    "Well, can you show me where it is?"
    "Yeah right here. Hurts like the devil when I press it."
    "Then don't press it."

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★½

    There is a quality to a Tarantino film not easy to pin down. The way he brings all his actors together into a whole ‘nother league. I loved all the bushwhacking and whimsicality. Kind of an uphill drive in the first half with all the character introduction and chaos though. Had me counting heads. Well I am happy to say I have now finished this heavy son of a gun after days of coming back to it over and again shit

  • 1922

    1922

    ★★★★

    Writing this review a couple days late and I legit forgot how this ended. Despite that, this Stephen King adaptation was good in its own right.

  • Burlesque

    Burlesque

    ★★★

    quel dommage