• Bull Durham

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★½

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Bloodsport

    ★★★

  • Brain Damage

    ★★½

  • Moonstruck

    ★★★★★

  • Broadcast News

    ★★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★

  • Near Dark

    ★★★½

  • Hellraiser

    ★★★★

  • Miami Connection

    ★★★½

  • RoboCop

    ★★★★

  • Predator

    ★★★★

  • Steele Justice

    ★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★★½

  • Law of Desire

    ★★★½

  • Night Screams

    ★★★½

  • Something Wild

    ★★★★

  • True Stories

    ★★★★

  • The Texas Chainsaw Massacre 2

    ★★★

  • The Fly

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Heartburn

    ★★★

  • Labyrinth

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★★

  • Sid & Nancy

    ★★★★½

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★½

  • Police Story

    ★★★★

  • A Room with a View

    ★★★★

  • Clue

    ★★★★

  • To Live and Die in L.A.

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★½

  • Re-Animator

    ★★★★

  • After Hours

    ★★★★★

  • Pee-wee's Big Adventure

    ★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★½

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • The Galaxy Invader

    ★★

  • The Stuff

    ★★★½

  • Brazil

    ★★★★½

  • Lost in America

    ★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★

  • Body Double

    ★★★★

  • Amadeus

    ★★★★½

  • Gremlins

    ★★★★

  • Streets of Fire

    ★★★½

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★½

  • Repo Man

    ★★★★½

  • BMX Bandits

    ★★★★

  • Christine

    ★★★½

  • Sleepaway Camp

    ★★★½

  • Conquest

    ★½

  • Return of the Jedi

    ★★★½

  • Videodrome

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Pieces

    ★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Penitentiary II

    ★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★

  • Mur Murs

    ★★★★

  • Body Heat

    ★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★★

  • Heavy Metal

    ★★½

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Time Bandits

    ★★★½

  • Polyester

    ★★★★