• Mad Max

    ★★★

  • Halloween

    ★★★★½

  • Grease

    ★★★

  • The Last Waltz

    ★★★★

  • Blue Collar

    ★★★★

  • Smokey and the Bandit

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Slap Shot

    ★★★

  • Master of the Flying Guillotine

    ★★½

  • The Bad News Bears

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Three Days of the Condor

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • Nashville

    ★★★★★

  • Death Race 2000

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★½

  • Black Christmas

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • Phase IV

    ★★★½

  • California Split

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Parallax View

    ★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Godzilla vs. Mechagodzilla

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Sting

    ★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★½

  • Lady Snowblood

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★½

  • F for Fake

    ★★★★

  • Enter the Dragon

    ★★★★

  • American Graffiti

    ★★★★

  • The Friends of Eddie Coyle

    ★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★½

  • The Holy Mountain

    ★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Straw Dogs

    ★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The French Connection

    ★★★½

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★★

  • El Topo

    ★★★★

  • Gimme Shelter

    ★★★★★

  • Brewster McCloud

    ★★★★½

  • Husbands

    ★★★★★

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★★

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★½

  • Monterey Pop

    ★★★★

  • Black Panthers

  • Faces

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Weekend

    ★★★★

  • Point Blank

    ★★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Repulsion

    ★★★★½

  • Mothra vs. Godzilla

    ★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • From Russia with Love

    ★★★★

  • An Autumn Afternoon

    ★★★