• Fade to Black

    ★★★★★

  • The Incredibles

  • 3-Iron

    ★★★★★

  • The Sea Inside

    ★★★★

  • The World

    ★★★★★

  • Yu-Gi-Oh! The Movie

    ★★½

  • Tony Takitani

    ★★★½

  • Collateral

    ★★★★

  • I, Robot

    ★★★

  • The Consequences of Love

    ★★★★★

  • Nobody Knows

    ★★★★½

  • The Chorus

  • Louis Theroux: Louis and the Nazis

    ★★★½

  • Vibrator

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★

  • Louis Theroux: Louis and the Brothel

    ★★★★½

  • The Memory of a Killer

    ★★★★

  • Elf

  • Infernal Affairs II

    ★★★½

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★½

  • Crimson Gold

  • The Dreamers

    ★★½

  • Goodbye, Dragon Inn

    ★★★★½

  • Love Me If You Dare

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Last Life in the Universe

    ★★★★½

  • The Return

    ★★★★½

  • Finding Nemo

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • Uniform

    ★★★★

  • The End of a Love Affair

  • Infernal Affairs

    ★★★★

  • Deadly Outlaw: Rekka

    ★★★★

  • A Snake of June

    ★★★★½

  • Oasis

    ★★★★½

  • The Spanish Apartment

    ★½

  • Unknown Pleasures

    ★★★★½

  • The Pianist

    ★★★½

  • The Son

    ★★★★½

  • Ten

    ★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

  • Spider-Man

    ★★★

  • Voices of a Distant Star

    ★★★

  • Millennium Mambo

    ★★★★½

  • Monsters, Inc.

  • Bob the Builder: A Christmas to Remember

    ★★★★★

  • Training Day

    ★★★½

  • Max Keeble's Big Move

  • Rat Race

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • What Time Is It There?

    ★★★★★

  • In Praise of Love

    ★★★★½

  • The Son's Room

    ★★★★★

  • Years Like Flowers

    ★★★½

  • La Ciénaga

    ★★★★

  • Pulse

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★½

  • Traffic

    ★★★★★

  • Cast Away

    ★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★½

  • Suzhou River

    ★★★★★

  • Joint Security Area

    ★★★★

  • Brother

    ★★★★

  • The Day I Became a Woman

    ★★★½

  • The Gleaners and I

    ★★★★

  • The Perfect Storm

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • The Isle

    ★★★

  • Barking Dogs Never Bite

    ★★★★

  • The Mission

    ★★★★