Yvette has logged 285 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Edit this entry  
20
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★½
Edit this entry  
19
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
07
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Room No.7

Room No.7

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Mickey Blue Eyes

Mickey Blue Eyes

1999
×
★★½
Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Edit this entry  
21
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★½
Edit this entry  
10
First Daughter

First Daughter

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Along with the Gods: The Two Worlds

Along with the Gods: The Two Worlds

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
The Others

The Others

2001
×
★★
Edit this entry  
27
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Cart

Cart

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Annoying Brother

My Annoying Brother

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Summer Catch

Summer Catch

2001
×
★½
Edit this entry  
16
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
New York Minute

New York Minute

2004
×
Edit this entry  
08
The Fly

The Fly

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Covenant

The Covenant

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
Read the review Edit this entry