Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Moxie

Moxie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dick

Dick

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dogtown and Z-Boys

Dogtown and Z-Boys

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
Deidra & Laney Rob a Train

Deidra & Laney Rob a Train

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
United Skates

United Skates

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Grey Gardens

Grey Gardens

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
She's Beautiful When She's Angry

She's Beautiful When She's Angry

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The First Time

The First Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry