• Moonstruck

    Moonstruck

    ★★★★

    you feed any more of my food to those dogs and i'll kick you till you're dead

  • Monster High: Friday Night Frights

    Monster High: Friday Night Frights

    ★★★★★

    this is the greatest film of all time

  • Beginners

    Beginners

    ★★★★½

    YOU MAKE ME LAUGH BUT IT'S NOT FUNNY

  • Moxie

    Moxie

    ★★★★

    it's got the usual netflix original clunkiness but i love girls being friends and feminists. hopefully this introduces more people to riot grrrl.

  • Dick

    Dick

    ★★★★½

    this film invented feminism, journalism movies, and movie endings

  • D.E.B.S.

    D.E.B.S.

    ★★★★

    obsessed with devon aoki's french accent

  • Beverly Hills Cop

    Beverly Hills Cop

    ★★★★

    axel foley bisexual icon

  • Deidra & Laney Rob a Train

    Deidra & Laney Rob a Train

    ★★★★

    god i love women-led heist movies. can we get a buddy cop movie starring sasheer zamata and jaime from broad city pls.

  • The Hangover

    The Hangover

    ★★★

    three stars for heather graham

  • Quantum of Solace

    Quantum of Solace

    ★★★

    i'd like to see a james bond movie where every woman he met thought he was ugly and annoying

  • Burn After Reading

    Burn After Reading

    ★★★★

    funny but i would have liked to see more frances mcdormand/brad pitt shenanigans

  • 21 Jump Street

    21 Jump Street

    ★★★½

    jonah hill wearing an alanis morissette t-shirt is not the ally we deserve but the ally we need