elaina has logged 205 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Irresistible

Irresistible

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Edit this entry  
29
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
May

May

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Edit this entry  
18
Valley Girl

Valley Girl

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Siberia

Siberia

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Les Misérables: The 25th Anniversary Concert

Les Misérables: The 25th Anniversary Concert

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Piranha

Piranha

1978
×
★★½
Edit this entry  
27
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
22
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midnight at the Magnolia

Midnight at the Magnolia

2020
×
★½
Edit this entry  
08
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Edit this entry  
07
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry